Van links naar rechts: Freek Strokappe, Arie Doornenbal, Remco Haan en Bob Brokelman.
Van links naar rechts: Freek Strokappe, Arie Doornenbal, Remco Haan en Bob Brokelman.

80 jaar Doornenbal Nijverdal: “Niet de goedkoopste, wel de beste”

Zakelijk

NIJVERDAL - Je hebt winkels met gezapig personeel, te beroerd om enige moeite te doen en geen enkele service bieden. Maar die wel wat goedkoper zijn. Arie Doornenbal (1945) borduurde verder op het succes van zijn vader Piet (1922) en gáát ervoor om de beste te zijn, in de commercie, maar vooral ook op de service daarna. “We willen niet de goedkoopste zijn, maar wél de beste”. Een gesprek met een nog steeds gedreven wit- en bruingoed ondernemer in ruste.

De start was midden in WOII. Vader Piet Doornenbal was enigst zoon en daarmee automatisch voorbestemd als bedrijfsopvolger van een bescheiden boerenbedrijf aan de Rijssensestraat. “Maar pa was vooral een techneut, bedacht in de oorlog al een zelfgemaakte bandrecorder en was meer met radio’s bezig dan met de boerderij. Boven op de zolder van de boerderij ‘prutste’ hij illegaal met radio’s maar wist uit handen van de Duitse overheersers te blijven. Langzaam en zeker na de oorlog werden er meer radio’s verkocht en repareerde hij ook voor derden. Zo rolde ik bijna vanzelf in het vak. Na de ambachtsschool in Almelo ging ik als medewerker van de elektronica-afdeling aan de slag bij het plaatselijke, voorheen beursgenoteerde Nijverdal ten Cate. De fulltimebaan bij ten Cate werd aangevuld met de werkzaamheden thuis. “Ik maakte dagen van twintig uur per dag. Dat kun je lang volhouden hoor, maar niet het hele leven. Als er bij ten Cate een machine stuk was, repareerden we die vaak zelf. Ik kwam er snel achter dat het nogal lawaaiig was in de fabriek, vooral bij de weverij. Ik ontwierp een heuse koptelefoon met ingebouwde radiofunctie. Ja, je kunt wel zeggen dat ik de tijd een eindje vooruit was.”

In 1989 kozen we voor de Expert-keten

De opkomst van de tv in de jaren na de oorlog legde het bedrijf geen windeieren. Naast reparatie ging men steeds meer nieuw verkopen. Vanuit één van de voorheen boerenschuren kon dat prima georganiseerd worden. In de jaren tachtig van de vorige eeuw begon men zich te realiseren dat helemaal zelfstandig doorgaan niet de beste optie was. “We konden prima repareren maar we misten de commerciële kansen en dan is het wel handig om je aan te sluiten bij een keten. De euro kwam eraan en dan is praktisch om kennis te delen. Na zorgvuldig de plussen en de minnen tegen elkaar af te wegen, kozen we in 1989 voor de Expert-keten. Expert heeft met 140 winkels in Nederland een aardige dekking en is in heel Europa actie. Maar men wilde ons aanvankelijk niet. We hadden geen echte winkel. Dat wilden we graag realiseren maar de gemeente en de provincie deden zo’n vijf jaar lang moeilijk. Ze wilden ons liever naar het centrum van Nijverdal. Maar ja, we hebben hier veertig parkeerplaatsen en 1000 m2 winkel en we zitten mooi tussen het centrum van Nijverdal en Rijssen. We halen zo’n 50% van de business uit Nijverdal, de rest uit Markelo, Enter, Wierden en vooral Rijssen. In Ommen hebben we een 2e winkel. Die winkel heeft een soort regiofunctie. Je ziet in het algemeen de tendens dat het aantal winkels met onze handel aan het afnemen is. In de provincie Limburg zit bijvoorbeeld bijna geen winkel zoals de onze. We krijgen heel veel bestellingen vanuit Limburg van Denon Hifiapparatuur. Omdat we de winkel uiterst up to date hebben en nieuwe handel dezelfde dag nog wordt ingeboekt, kunnen we internetbestellingen ook vlot afwerken. Dat willen de mensen. Vandaag bestellen, morgen bezorgen. Het gaat om service, service en nog eens service. We rijden me vijf witgoed- en drie bruingoed monteurs en kunnen ze a la minute via de mobilofoon oproepen.”

Via de mobilofoon? bestaat dat nog?

“Het werkt prima. Dat kan natuurlijk ook met een mobiele telefoon, maar je weet zelf, wat er tegenwoordig op zit, en hoeveel er in werktijd op gekeken wordt. Als onze monteur bij een klant aan het werk is, betaalt onze klant die uren. Als er dan iemand maar aan het appen is, betaalt dat de klant. Dat vind ik niet fair.”

Maar gaat nu iemand naar Doornenbal of naar Expert?

Arie resoluut: “Onze klanten kiezen voor Expert Doornenbal. Die keten biedt gewoon voordelen, daar maken we handig gebruik van. De servicecomponent is toch wel ons speerpunt. Kijk je kunt een Miele wasmachine bij Mediamarkt komen, maar die kan ook stuk gaan. Wat doe je dan? Dan komen ze bij ons. We tikken het registratienummer in en zien dat het apparaat niet bij ons gekocht is. Geen probleem hoor, maar die klanten komen áchter in de rij en betalen méér voor de reparatie. De klanten van bij ons gekochte spullen staan vóór aan in de rij en worden dezelfde dag nog geholpen.”

Ik zie daar van die elektrische stepjes staan. Verkopen jullie die ook?

“Vanaf drie jaar terug zijn mijn stiefbroer Freek Strokappe en ik gestart met de aandelenoverdracht naar een tweetal medewerkers die hier al langer werken. Remco Haan en Bob Brokelman trekken nu al de kar. En ze pionieren zoals ik vroeger steeds bezig was om te kijken of het nog beter kan. Het publiek vraagt om die dingen, dus verkopen we ze. We verkopen ook keukenapparatuur en installeren een kapotte oven. We verkopen elektrische inductie wandkachels en plaatsen ze ook. GSM-tjes was tot voor kort hot, maar het is verkoop van internettijd geworden. Onze telecomtak hebben we verkocht. Het verdienmodel is anders geworden en paste niet meer bij ons. Het positieve van het huidige assortiment en voorraad is dat winkelinbraken verminderd is. De producten zijn blijkbaar voor het dievengilde niet meer interessant genoeg.”

Je hebt het één dag voor het zeggen in de gemeente Hellendoorn-Nijverdal. Wat zou je het eerste aanpakken?

“De middenstand heeft het niet zo gemakkelijk en zou geholpen zijn met lagere lasten. Wij geven het goede voorbeeld. We hebben hier 130 zonnepanelen, daarmee kunnen we onze energiebehoefte dekken. Ons wagenpark wordt vernieuwd en gaan over op elektrische auto’s.”

Gerard Voortman