Afbeelding

Al 7 jaar Stiltewandelingen Kleine Kapel Noetsele in Nijverdal

Uitgaan en cultuur

NIJVERDAL - Wat beweegt mensen om in de vroege morgen in stilte met elkaar op pad te gaan in weer en wind? Het idee werd ruim 7 jaar geleden geboren. Op de Noetselerweg 55 was net voor Pasen 2019 provisorisch een ‘soort van’ kapelletje ingericht achter de pastorie van dominee Wil Kaljouw en zijn vrouw Francien.

Weg van de dagelijkse hectiek
Een klein groepje mensen had nagedacht over een monastieke manier van geloven. Hoe mooi zou het zijn als ook in Nijverdal een plek zou zijn waar mensen tot rust en bezinning zouden kunnen komen. Even stil zijn, weg van de hectiek van de dag en de wereld om je heen. De stiltewandeling op de woensdag was een van de ideeën, die boven kwamen. ‘s Morgens in alle vroegte met elkaar op pad. Bij de start van de wandeling wordt een tekst gelezen, waar de wandelaars over na kunnen denken, mediteren. De teksten worden overal vandaan gehaald. Uit de bijbel, uit een boek, uit le Petit Prince, uit de krant, van grote kerkvaders, dichters, popzangers, wereldleiders, filosofen en sporters. Onlangs nog een quote van Johan Cruijff. Aan het eind van de wandeling wordt een kort ochtend of morgengebed gehouden. ‘Toen de kapel nog aan de Noetselerweg was, stonden we vaak te zingen en te bidden terwijl de vogels om ons heen zongen en de eekhoorns door de bomen renden.’ Na het ochtendgebed wordt het zelf meegenomen ontbijt genuttigd in de Kapel, waar gezellig wordt nagepraat. Hele serieuze gesprekken en hele luchtige gesprekken. Na de verhuizing naar de Papaverstraat van de Kleine Kapel, die nog steeds Kleine Kapel Noetsele heet, gingen de stiltewandelingen gewoon door. Starten aan de Rietslenke, met de tekst op weg om half acht, maar nu het morgengebed ergens onderweg in de vrije natuur. Wandelaars met honden kijken al niet meer verrast op als ze een klein groepje mensen horen zingen, Dona Nobis Pacem, of Dit is een morgen als ooit de eerste, de Nederlandse versie van Morning has broken. Na de wandeling volgt voor de meesten het ontbijt in de Kleine Kapel in de Papaverstraat 24b (achterzijde van Het Centrum) in Nijverdal.

Door weer en wind
Gedurende de 7 jaar zijn de wandelingen bijna altijd doorgegaan. Slechts een enkele keer was fikse regen spelbreker. Het aantal deelnemers is meestal rond de 5, soms er ver boven een heel enkele keer ging er iemand helemaal alleen op pad. Soms lopen mensen een poosje mee, of een paar keer. Niets is verplicht. Iedereen is welkom. Heel bijzonder was dat na een artikeltje in het blad Petrus, het kwartaalblad van de PKN (Protestantse Kerk in Nederland), mensen uit het hele land plotseling in de vroege morgen opdoken bij de kapel om mee te lopen. In de eerste jaren werd gestart om zeven uur om de zon op te zien komen, later werd een half uurtje later gestart. In de winterperiode wordt er in het donker gestart en loopt men het licht tegemoet. 

Extra aandacht
Woensdag 22 april wordt stil gestaan bij het feit dat al 7 jaar ononderbroken de wandeling door gaat. Na de wandeling wordt deze verjaardag in de Kleine Kapel gevierd met wat lekkers! Om 9.30 in de Papaverstraat 24b in Nijverdal. Als je een keer zou meelopen zou dat ook heel leuk zijn. Een wandeling van nog geen uur en onderweg het korte morgengebed. Start om 7.30 uur bij Erve Olthuis, aan het begin van de Rietslenke (zijwegje van Holterweg tussen nrs 94 en 96). “Hoe leuk zou het zijn als we daar met een grote groep ‘door’ de berg zouden gaan om dit feit te vieren. Het is een bijzondere belevenis, iedere keer weer, ook al denk ik wel eens, oeps wat is het vroeg, ik zou het niet willen missen. Met elkaar in stilte op weg gaan, het geeft een verbonden-zijn, dat je niet uit kan leggen”, vindt Wil de Bruine. Voor meer informatie: wildebruine49@gmail.com of 06-17531704 of www.kleinekapelnoetsele.nl.